Zgodnie z art. 231a par. 1 k.p., w uzasadnionej sytuacji finansowej pracodawca, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może zmienić warunki pracy na mniej korzystne. Porozumienie może zawierać z przedstawicielem pracowników. (Pracodawca nie ma prawa ingerować w to, kto zostanie przez pracowników wskazany jako przedstawiciel załogi i w jaki sposób zostanie powołany!) Mimo iż porozumienie dotyczy indywidualnych umów o pracę, to pojedynczy pracownik bezpośrednio nie bierze udziału ani w negocjowaniu porozumienia, ani w jego podpisaniu. Niemniej będzie ono dla niego wiążące!
Pierwszym krokiem pracodawcy w takiej sytuacji powinno być zaproponowanie pracownikom zawarcia porozumień zmieniających. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, pracodawca może wręczyć wypowiedzenia warunków pracy i płacy. "Wypowiedzenie zmieniające" to pisemne jednostronne oświadczenie o zmianie warunków pracy i płacy. W wypowiedzeniu pracodawca musi podać przyczynę zmian, informację o zmianie dotychczasowych warunków zatrudnienia, propozycję nowych, a także informację, co możesz w takiej sytuacji zrobić.
Sam fakt wręczenia wypowiedzenia zmieniającego nie znaczy, że od razu zmieniają się twoje warunki pracy i płacy. Pracodawca ma obowiązek zastosować terminy, jakie obowiązują przy wypowiadaniu umów o pracę: 2 tygodnie, gdy byłeś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc, kiedy gdy pracowałeś 6 miesięcy i 3 miesiące, jeśli byłeś zatrudniony minimum 3 lata.
Jeżeli pracodawca zatrudniający kilkudziesięciu pracowników chce zmienić warunki zatrudnienia im wszystkim, musi zastosować procedurę zwolnień grupowych.
Okres pogorszenia warunków zatrudnienia nie może przekraczać trzech lat.
Pracodawca akże powinien przekazać porozumienie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz